Chrystus tak - Kościół nie? ks. dr Tomasz Chrupek
Czy wiara w Boga wymaga Kościoła? To pytanie może być zwodnicze, ponieważ to sam Bóg zapragnął dać człowiekowi Kościół jako drogę zbawienia. Niektórzy - zarówno wątpiący, jak i wierzący - zastanawiają się, czy Kościół jest konieczny do wiary? Często dzieje się tak, gdy postrzegany jest on jako przeszkoda utrudniająca relację z Bogiem. Tacy ludzie pragną kochać Chrystusa, ale na Kościół patrzą jedynie z punktu widzenia instytucji lub firmy. Czy można dążyć do Boga, pomijając Kościół? To pytanie zawiera pewną pułapkę, na którą w czasie wykładu spróbujemy znaleźć odpowiedź.
Problem cierpienia w perspektywie filozoficznej i teologicznej. ks. dr hab. Tadeusz Pabjan
Cierpienie doświadczane przez człowieka zawsze było trudnym doświadczeniem, które stawia pod znakiem zapytania tezę o dobroci Boga. O ile zło moralne (grzech) jest powodowane przez człowieka, o tyle zło fizyczne, wynikające z działania praw przyrody (trzęsienia ziemi, powodzie, niezawinione choroby, kalectwo itd.) wydaje się rzucać cień podejrzenia na dobroć Stwórcy, który powołał do istnienia właśnie taki a nie inny świat. Czy Bóg jest odpowiedzialny za zło obecne w stworzonym świecie? Czy można – i czy jest taka potrzeba – bronić Stwórcę przed takim zarzutem? Jakie argumenty formułuje teodycea – dyscyplina filozoficzna podejmująca się takiego zadania? W czasie wykładu zostaną omówione zagadnienia dotyczące tego problemu.
Pomiędzy biologią i teologią. ks. dr hab. Tadeusz Pabjan
Współczesny, naukowy obraz świata ukazuje wszechświat podlegający nieustannej ewolucji, która została zapoczątkowana w Wielkim Wybuchu. Ewolucja biologiczna jest przedłużeniem kosmicznej ewolucji całego wszechświata. Czy teoria ewolucji zagraża religijnej wierze w Boga? Czy teologia domaga się zakwestionowania teorii Darwina? Jak ocenić teorię inteligentnego projektu? Te i tym podobne pytania dotyczące teologicznej interpretacji teorii ewolucji będą przewodnią ideą wykładu.
Pomiędzy kosmologią i teologią. ks dr hab. Tadeusz Pabjan
Kosmologia jest współczesną dyscypliną nauk przyrodniczych, która zajmuje się wszechświatem – największym z możliwych układów poddających się naukowemu badaniu. Historia tego układu rozpoczyna się od Wielkiego Wybuchu. W czasie wykładu zostaną poddane analizie problemy ujęte w następujących pytaniach: czy w perspektywie teologicznej można uznać, że Wielki Wybuch jest momentem stworzenia świata? Czy wszechświat został przez Boga zaprojektowany i przygotowany do tego, by mógł w nim pojawić się człowiek? Czy Stwórca mógł powołać do istnienia inne wszechświaty?
Nauka a wiara. Konflikt czy symbioza? ks. dr hab. Tadeusz Pabjan
Nauki przyrodnicze wydają się pozostawać w niemożliwym do uniknięcia konflikcie z teologią, która jest dyscypliną podejmującą metodyczny namysł nad prawdami wiary religijnej. Czy tak rzeczywiście jest? Czy religijna wiara w Boga z konieczności wyklucza możliwość zaakceptowania naukowego obrazu świata? Czy nauka i wiara nie mogą pokojowo współistnieć albo wzajemnie się ubogacać? Celem wykładu będzie poszukiwanie odpowiedzi na te i tym podobne pytania dotyczące wzajemnej relacji pomiędzy naukowym i religijnym obrazem świata.
Wierzę w Jezusa Chrystusa. Prawdziwy czy wymyślony?
Odkryjemy, że Jezus z Nazaretu jest postacią historyczną, a nie tylko wymyśloną bajką. Wejdziemy w fascynujący świat tekstów żydowskich, rzymskich i pogańskich, które wskazują że On naprawdę istniał! Przyglądniemy się też odkryciom archeologicznym, które tę prawdę potwierdzają.
LINK DO CAŁEJ SERII: Wierzę w Jezusa Chrystusa. ks. dr Michał Dąbrówka
Liturgia. Misterium litrugii
Podczas spotkania odkryjemy jaki jest Boży plan wobec człowieka i całego wszechświata. Pokażemy, jak ten „tajemniczy” zamysł staje się dla nas dostępny dzięki liturgii. Na podstawie Pisma Świętego dowiemy się, kim jest człowiek, jak grzech do niego nie pasuje, oraz jak konkretny w działaniu jest Bóg. Wszystko to w atmosferze adwentowego oczekiwania na wypełnienie mesjańskich obietnic Starego Testamentu.
LINK DO CAŁEJ SERII: Liturgia - rzeka wody żywej. ks. Krzysztof Fejkiel
Jestem w Kościele. Kościół - pomysł, który wymknął się spod kontroli?
Kościół czy kościół? Wiele o nim słyszymy, ale jaki pomysł na Kościół miał i dalej ma Pan Jezus? Skoro Kościół jest Chrystusowy, to skąd w nim miejsce na błędy? O co chodzi w Kościele i jakie miejsce w nim mają ludzie świeccy? Na te i inne nurtujące pytania będziemy starali się znaleźć odpowiedź w czasie pierwszego spotkania.
LINK DO CAŁEJ SERII: Jestem w Kościele. ks. dr Tomasz Chrupek